IMG

Změna velikosti písma

Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3
Smuteční oznámení
4 5 6 7
8
Smuteční oznámení
Koncert skupiny Javory v Moravských Knínicích
Vavřinecké krojované hody v Malhostovicích 12.8. - 14.8.2022
9
Informace o počtu a sídle volebních okrsků pro volby do Senátu Parlamentu ČR
10
Smuteční oznámení
Usnesení
Veřejná vyhláška
Nabídka práce - MěÚ Kuřim
11 12 13 14
15 16 17 18 19
ČEBÍNSKÁ STODOLA 3. ZÁŘÍ 2022
Vystoupení travesti skupiny divoké kočky
20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Historie obce

Historie obce

Obec Čebín leží 20 km severozápadně od Brna, 6 km jihovýchodně od Tišnova, na jižním, mírně skloněném úpatí kopce Čebínka (431 m n. m.), v nadmořské výšce asi 280 m. Poloha obce je zdravá, neboť Čebín je situován na suché, většinou vápenaté půdě a má dostatek slunečního záření. Nedrží se tam mlhy, rozfoukávají je vzduchové proudy, které jako slabší nebo silnější větry protahují Boskovickou brázdou, v níž je obec položena. 

Čebín patří do povodí středního toku řeky Svratky. Katastr obce odvodňuje malý potůček, který protéká dolní částí obce. Rozloha obce je 724 ha, z toho 129 ha tvoří lesní pozemky. 

Čebín leží na původní „bílé“ císařské silnici, po níž jezdil dostavník z Tišnova do Brna. Dnes je tato cesta hojně využívanou spojnicí moravské metropole Brna s Českomoravskou vysočinou. V Čebíně je sídlo římsko-katolického farního úřadu, do jehož působnosti patří i obec Sentice. 

Bohužel nevíme, kdo vybudoval v Čebíně panské sídlo a farní kostel, nemůžeme stejně nic říci o prvních vlastnících obce, nezachovaly se o nich písemné zprávy. Zdá se, že podle vesnice se drobní feudálové nazývali Čebínové. První písemná zpráva o šlechtici, který se jmenoval Čebín, pochází z roku 1353. Pan Čebín tehdy koupil od Kuneše z Měnína ve vesnici Radosticích dvůr a půl čtvrté hřivny platu se vším příslušenstvím. Právě z této doby pochází gotický presbytář čebínského kostela sv. Jiří, vyzdobený uvnitř vzácnými freskovými malbami nemalé historické ceny. Čebínové zřejmě koncem 14. století vymřeli a majetek připadl dle tehdejších zvyklostí zeměpánu. Jošt, markrabě moravský, prodal čebínský statek roku 1412 se vším příslušenstvím Janovi z Lomnice za 300 kop pražských grošů. Čebín patřil pod lomnické panství od roku 1412 až do roku 1848, do zrušení poddanských svazků. V roce 1848 došlo k přebudování veřejné správy. Místo vrchnostenských kanceláří byla zřízena okresní hejtmanství, okresní soudy a berní úřady. Čebín spadal do okresu Tišnov, od reorganizace v roce 1960 je součástí okresu Brno – venkov.

Nejstarší částí obce je prostorná obdélníková náves s bývalými selskými grunty, kostelem, obecním úřadem a rybníkem. První zprávy o škole v Čebíně jsou z 1. poloviny 18. století. Původně škola bývala na místě dnešního obecního úřadu. Dnešní budova školy byla postavena v r. 1886, v roce 1960 byla provedena větší oprava, další oprava a přístavba je z roku 1973, kdy se přistavěly třídy, šatny, kabinety, ředitelna a sborovna. Ve škole je pět tříd prvního stupně základní školy. Od roku 1946 v obci funguje mateřská škola, nyní má dvě třídy.

Bohatou historii má v obci Sbor dobrovolných hasičů, úředně uznaný v roce 1880. Pokladem sboru je čtyřkolová zápřahová stříkačka, vyrobená firmou Hiller a vdova v roce 1879, která je stále udržována v původním a provozuschopném stavu. Místní hasiči ji rádi předvedou na jakýchkoliv významných akcích či hasičských oslavách. Hasičská zbrojnice byla v obci postavena v roce 1910, generální oprava byla provedena v roce 2000.

V obci rovněž dobře pracují sportovní organizace - tělocvičná jednota SOKOL, FC Čebín, OREL Čebín a skautský oddíl. TJ SOKOL má tenisový oddíl, volejbalový oddíl a oddíl všestrannosti. Chloubou sportovců je sportovní areál „Čebínka“, kde je fotbalové travnaté hřiště, tři tenisové kurty, volejbalové hřiště a zázemí. Součástí je tělocvična a restaurace. Dlouholetou tradici má v Čebíně i obecní knihovna. Na kopci Čebínka nad obcí je od dubna do října každou sobotu a neděli v provozu rozhledna.

Obec Čebín se do povědomí zapsala především tradiční výrobou vápna, dnes zpracováním vápence, výrobou suchých omítkových a maltových směsí a výrobou minerálně – vitamínových přísad pro výživu zvířat. Dne 9. ledna 2003 udělil předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky obci Čebín znak a prapor.